Sejm zdecydował. 12 listopada dniem wolnym od pracy

Decyzja zapadła - 12 listopada będzie wolny od pracy. Czy w szkołach będą odbywać się lekcje? Czy sklepy będą otwarte? O tym w środę zdecydował Sejm. Ustawa teraz trafi do prezydenta RP. Andrzej Duda już zapowiedział, że ją podpisze. Dalsza część artykułu poniżej.

W środę Sejm RP przyjął ustawę o ustanowieniu 12 listopada Święta Narodowego z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zaakceptowali także poprawkę Senatu dotyczącą handlu - sklepy pozostaną zamknięte. Służby mundurowe oraz służba zdrowia będą pracować normalnie.
Przełożone zostaną zaplanowane na 12 listopada rozprawy sądowe.

12 listopada - dzień wolny od pracy, aby świętować!

Przypomnijmy - projekt ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej posłowie PiS złożyli w poniedziałek 22 października. Przez Sejm został on przyjęty już we wtorek w nocy, po zaledwie kilkudziesięciominutowej dyskusji.

Prace miały skończyć się kilka dni później na posiedzeniu Senatu, jednak niespodziewanie senatorowie wprowadzili do ustawy znaczące poprawki. Zgodnie z nimi wolne 12 listopada mają mieć pracownicy handlu, za to normalnie funkcjonować mają szpitale, opieka ambulatoryjna i apteki. Dzisiaj sytuacja jest już jasna - dokument ustanawiający dzień wolny podpisał już też prezydent Andrzej Duda.

12 listopada wolny! Kto będzie pracował 12 listopada?

- W poniedziałek, 12 listopada, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według zaplanowanych wcześniej na ten dzień zgłoszeń - poinformowało kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia. Podało też, że apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy, będą pracować również w dniu 12 listopada 2018 r. - jak w każdym innym dniu wolnym od pracy. Mimo święta narodowego, swoje codzienne obowiązki będą wykonywać także m.in. służby mundurowe, osoby pracujące w transporcie, spedycji, komunikacji, prowadzące niezbędne remonty, a także zajmujące się hodowlą i rolnictwem. Na to zezwala bowiem Kodeks Pracy. Zgodnie z pierwotnym projektem ustawy, czynne w tym dniu miały być też sklepy. Po poprawkach Senatu obowiązywać miałby jednak niedzielny zakaz handlu.

Ewa Andruszkiewicz

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.11.2018, 14:35

A Sokołów O/Koło gna ludzi do roboty, bo po co Duńczyk ma szanować nasze święto. Niby można nie iść, ale konsekwencje będą wyciągnięte.

10.11.2018, 12:59

A żebyś wiedział! PO powinno to ludziom zapewnić!

09.11.2018, 23:21

Kilka dni przed świętem podpisana ustawa. Tak stanowi się prawo w Polsce - na kolanie

09.11.2018, 17:16

Ciekawe czy zajęcia taneczne w tym dniu odbędą sie w Royal Dance Center ;>

09.11.2018, 12:22

Anonim, najlepiej to pracować po trzy dni w tygodniu po 4 godziny dziennie do 50 roku życia, zarabiać minimum 10 tys. zł i mieć emeryturę minimum 5 tys. zł. :D :D :D

08.11.2018, 22:33

Wolałabym zeby 24 grudnia byl wolny.

08.11.2018, 20:55

i bardzo dobrze, bo platfusy, to by chciały Polaków jeszcze w soboty do roboty zagonić i żeby pracowali do 67 roku życia, precz z platformą obywatelską

08.11.2018, 19:57

a służba zdrowia to obywatele drugiej kategorii im wolne się nie należy

08.11.2018, 19:36

Wysłać więcej faszystów na ulicę i zgonić na pis! Jakim prawem nasze niemieckie markety mają dawać wolne polaczkom! Jakim prawem! Skandal!!!
Ja wam dam kuhhła niepodległość!

08.11.2018, 19:02

Baryła wyprztykałeś się za szybko z tematów, nic tym nie osiągnąłeś, magistra inżyniera z zawodu elektryka tylko umocniłeś na kolejne pięć lat, znajomi cię nie poznają, a w kieszeniach manko. Dziury na stronie zapychasz zupełnie zbędnymi treściami, powielanymi z innych mediów, szkolniackie teksty próbują tu składać jakieś zielone osoby. Zamknij budę albo zacznij znowu walić z grubej rury!

08.11.2018, 17:56

a pewna hurtownia motoryzacyjna dostała przymus pracy w ten dzień

08.11.2018, 17:51

Tak metnego teksty dawno nie czytałam. Jeden bełkot

08.11.2018, 17:40

Czy w związku z tym nie trzeba uiszczać opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania? Mpk ma kursować wg niedzielnego rozkładu jazdy.

08.11.2018, 16:25

A jsw fedruje na 3 zmiany porażka i to państwowa firma brawo panie prezesie

08.11.2018, 15:36

Tomek Pleszew- pryszczaty,rudy,słabiuteńko obdarzony,singielek,typowe popychle które w necie kozakuje.Mój obraz człowieka który obraża normalnych beneficjentów programu 500 Zapamiętaj chłopcze dzieci to skarb,największe szczęście rodziców ,którego nie każdy może zaznać.Pozdrawiam

08.11.2018, 14:58

dzień wolny od pracy - ok
pozamykane sklepy - nie ok

08.11.2018, 14:28

Dodatkowy dzień wolny od pracy święto narodowe to też ci którzy pracują w tym dniu w systemie np. 4 brygadowym powinni dostać dodatkowy regulator w bieżącym kwartale. Gdzie są związki zawodowe?.

08.11.2018, 13:24

Heh a strefa i tak bedzie jechać na 3 zmiany..

08.11.2018, 13:18

Hutniok - totalny wyznawca dojnej zmiany

08.11.2018, 12:45

Kononowicz... wstyd.

08.11.2018, 12:42

Tomek Pleszew- kolejna sierota po Tusku.

08.11.2018, 12:39

Wiwat dojna zmiana

08.11.2018, 12:38

Głupota PIS nie na granic.
Tempo legislacji wykracza ponad wszystkie przyjęte normy, przepisy, ustawy.
Czy to jest państwa prawa czy bezprawia PIS?
Wstyd...

08.11.2018, 12:36

Jeden dzien dluszego picia przez wekend