Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” odbyła się w Muzeum Regionalnym

Dag, muzeum
Muzeum Regionalne w Opocznie
W Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja unikalnego albumu pn. "Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne". Na przeszło stu stronach albumu zaprezentowano fotografie płytek ceramicznych oraz zachowanych do dziś w wielu miejscowościach posadzek opoczyńskiej fabryki. Publikacja jest dostępna w sprzedaży.

Najnowsze wydawnictwo Gminy Opoczno i opoczyńskiego Muzeum to unikalna pozycja dokumentująca dziedzictwo ceramiczne Opoczna, które zapoczątkowane zostało już w końcu XIX w. przez Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange.

- Na przeszło stu stronach albumu zaprezentowano fotografie płytek ceramicznych oraz zachowanych do dziś w wielu miejscowościach posadzek opoczyńskiej fabryki - podaje Muzeum Regionalne w Opocznie. - Zabytkowe, opoczyńskie płytki ceramiczne, pomimo przetrwania wielu dziesięcioleci, to dziś już niestety coraz rzadszy detal architektury wnętrz. Stare budynki, ich ściany i podłogi odchodzą często w zapomnienie.

We wtorkowej promocji uczestniczyli przedstawiciele Gminy Opoczno na czele z burmistrzem Rafałem Kądzielą oraz sekretarzem miasta Tomaszem Łuczkowskim, a także reprezentanci największych zakładów ceramicznych.
Pomysłodawcą i inicjatorem albumu „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” był burmistrz Rafał Kądziela, który w kilku zdaniach podkreślił, że tym właśnie, wyjątkowym wydawnictwem, Opoczno po latach chce docenić dorobek i znaczenie opoczyńskiego przemysłu ceramicznego oraz dać świadectwo doskonałego polskiego wzornictwa, jakie od ponad 130 lat cechuje zakłady ceramiczne w Opocznie.

Głos zabrał również Tomasz Łuczkowski nawiązując do długotrwałego procesu budowania tożsamości miasta i regionu, która w przypadku Opoczna od wielu lat oparta jest na dwóch filarach. Jednym z nich jest właśnie przeszło wiekowe dziedzictwo przemysłu ceramicznego. Sekretarz miasta mówił też o planach związanych z budową Muzeum Płytki Ceramicznej w Opocznie oraz zacieśnianiu współpracy z ukraińskim Słowiańskiem, który podobnie jak Opoczno, buduje swoją markę w oparciu o naszą wspólną historię przemysłu ceramicznego.

W albumie „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” znalazło się kilkadziesiąt fotografii wykonanych współcześnie w wielu miastach Polski, m.in. Gdyni, Łodzi, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim czy stołecznej Warszawie. Nie zabrakło również fotografii z ukraińskiego Słowiańska, gdzie na początku XX w. funkcjonowała druga po opoczyńskiej fabryka „Dziewulski i Lange”. Autorem większości zdjęć jest opocznianin Krzysztof Woźniak.

Opracowanie i druk albumu wsparły finansowo zakłady ceramiczne działające w regionie opoczyńskim – Opoczno I Sp. z o.o., Ceramik Studio Białaczów, Manufaktura Ceramiczna Fougasse oraz ZCB Owczary Ceramika Budowlana. Wydawnictwo jest już dostępne w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto