Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd, Perseidy 2018. Obserwacje nieba 12 sierpnia w Łodzi [ZDJĘCIA]

Darek Matyjaszczyk
Noc spadających gwiazd, Perseidy 2018. Obserwacje nieba 12 sierpnia w Łodzi
Noc spadających gwiazd, Perseidy 2018. Obserwacje nieba 12 sierpnia w Łodzi
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Noc spadających gwiazd a więc maksimum roju obserwuje się 12. Perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca"
  1. Noc spadających gwiazd przypada 12 sierpnia, w 2018 w noc z niedzieli na poniedziałek;
  2. Perseidy 2018 będą wyjątkowe ponieważ, maksimum zjawiska przypada na dobę po nowiu Księżyca, kiedy to noc jest bardzo ciemna;
  3. W tym roku natężenie roju meteorów przypada na godziny nocne, a nie jak zwykle dla Europy w dzień;
  4. W niedzielę 12 sierpnia od godz. 22 zaobserwujemy prawdziwy deszcz meteorów. W ciągu godziny zaobserwujemy 110 rozbłysków

Noc spadających gwiazd przypadająca na 12 sierpnia obserwowana jest od 2 tysięcy lat. Tzw. spadające gwiazdy związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle. Największe natężenie deszczu meteorów obserwuje się pomiędzy 12 i 14 sierpnia, ale widoczny jest już od połowy lipca.

Zwykle najwięcej rozbłysków Perseidów obserwuje się 12 sierpnia w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Perseidy nazywane są również "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Gdzie i jak obserwować Perseidy 2018

Aby obserwować deszcz meteorów najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory.

Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Choć dni są upalne to jednak warto zabrać ze sobą jakąś cieplejszą odzież.

Gdy znajdziemy się na miejscu i wyłączymy towarzyszące nam światła, po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności. Zaczniemy dostrzegać na niebie coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje - w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

Na czym polega zjawisko deszczu meteorów?

Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej - z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kg na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

Perseidy 2015 - Noc spadających gwiazd w Łodzi [ZDJĘCIA]

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, obserwowany od 2 tys. lat, dzięki komecie 109P/Swift-Tuttle. Deszcz meteorów to właśnie fragmenty tej komety, które można obserwować każdego roku w dniach od 17 lipca aż do 24 sierpnia.

Noc Spadających Gwiazd w Łodzi

  • Perseidy 2018 w Parku Źródliska I, plac koło kawiarni „Tubajka” (wejście od Pl. Zwycięstwa)
  • Perseidy 2018 w Ogrodzie Botanicznym
  • Perseidy 2018 w 3. Aqua Parku Fala

Na Noc Spadających Gwiazd zaprasza Centrum Nauki i Techniki EC1

Wspólne oglądanie roju Perseidów jest już wakacyjną tradycją. Centrum Nauki i Techniki EC1 na obserwacje deszczu meteorytów w 2018 roku zaprasza do Parku Źródliska! Obserwacje w Noc Spadających Gwiazd rozpoczną się już sobotę (11 sierpnia) o godz. 20 w Parku Źródliska, koło kawiarni „Tubajka”. Planowane zakończenie obserwacji: po północy.

Planetarium EC1 przygotowało dla uczestników teleskop, przez który będziemy mogli obejrzeć zarówno Perseidy jak i inne obiekty na łódzkim niebie. Pracownik planetarium w Polsce będzie opowiadał o meteorach, meteorytach i meteoroidach i świetle. Centrum Nauki i Techniki zaplanowało

Najmłodsi goście będą mogli jak zwykle posłuchać czytania „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej, jednej z najpiękniejszych bajek związanych z Kosmosem. Kawiarnia „Tubajka” zapewni dostęp do napojów, przekąsek i przeróżnych słodkości.

Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym
Na tą imprezę zaprasza Zielona Łódź, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Pomorskiej 16 oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszają.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów w niedzielę po godz. 21 do Ogrodu Botanicznego. Tego dnia kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej, bo do północy. Przewidujemy, że obserwacje potrwają do godziny 1 w nocy. Bilety wstępu do Ogrodu kosztują 4 i 8 zł. Ważne płatność wyłącznie gotówką.

Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi i miłośnicy astronomii swoimi opowieściami i fachowymi komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. I tylko wtedy spełnią się wszystkim życzenia i te małe i te duże. Trzeba tylko w to mocno wierzyć.

Obserwacjom astronomicznym towarzyszyć będą także nocne, bezkrwawe łowy, czyli warsztaty entomologiczne. Będziemy starali się przybliżyć Państwu fascynujący świat nocnych owadów zamieszkujących Ogród Botaniczny. Pod okiem najlepszych fachowców będziemy zwabiać światłem, łowić, podziwiać i klasyfikować ćmy i inne owady. Połów na światło jest całkowicie bezpieczny zarówno dla owadów, jak i dla publiczności. Miłośnicy nocnych motyli zaprezentują także swoje najcenniejsze zbiory, a także będą udzielać porad dotyczących fotografowania owadów.

Perseidy w Aqua Parku Fala
Lubisz obserwować nocne niebo i wpatrywać się w gwiazdy? A może połączysz to z nocnym pływaniem i sanowaniem w naszym Aquaparku w nocy z 11 na 12 sierpnia w godzinach 22 do 1.

Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto