Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy test słuchu w Tomaszowie. Ogólnopolska akcja w Tomaszowie już 24 lipca

Dagmara Kubczak
Z ogólnopolskiej akcji Narodowy Test Słuchu 2017 będzie można w Tomaszowie w najbliższy poniedziałek, 24 lipca. Koordynatorzy akcji zapraszają na bezpłatne testy słuchu i darmowe konsultacje specjalistów

Narodowy Test Słuchu to największa w Polsce kampania społeczna profilaktyki chorób słuchu. Bezpłatne testy wykonywane są w słuchobusie, mobilnym laboratorium słuchu, który wraz ekipą wyszkolonych specjalistów przez 3 letnie miesiące podróżuje po kraju. W poniedziałek, 24 lipca, akcja zawita do Tomaszowa. Testy słuchu są dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są oczywiście bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans.

Termin: poniedziałek, 24 lipca, w godz. 9:00 – 15:00
Miejsce: Plac Kościuszki

Jak wygląda przeprowadzany w słuchobusie test? Pacjent zakłada specjalne słuchawki, przez które przepuszczane są dźwięki o coraz wyższych częstotliwościach. Jeśli pacjent słyszy dany dźwięk, musi nacisnąć przycisk. Ekipa słuchubusu wykonuje badania dwustopniowe: 1. trwający 30 sekund test ecola – przechodzą go wszyscy. Jeśli wykazuje jakiekolwiek wady, pacjent przechodzi drugi, dokładniejszy: 2. test audiometryczny. Każdy pacjent otrzyma na koniec konkretne, zindywidualizowane informacje o tym, w jakim stanie jest jego słuch i co robić, aby o niego dbać.

To siódma Narodowego Testy Słuchu (przebadaliśmy 60 tysięcy osób). A skoro siódma edycja, to organizatorzy w trakcie kampanii chcą przestrzegać Polaków przed „7-ma grzechami głównymi wobec słuchu”. Są to: (1) Ignorowanie pierwszych objawów ubytku słuchu; (2) Unikanie ciszy - życie w ciągłym hałasie; (3) Unikanie badań słuchu; (4) Ignorowanie ubytku słuchu u najbliższych; (5) Świadome bombardowanie uszu decybelami ze słuchawek wewnątrzusznych; (6) Unikanie ochronników słuchu, nie stosowanie ochronników słuchu w pracy; (7) Unikanie aparatów słuchowych.

- To efekt wywiadów z pacjentami w trakcie wszystkich poprzednich edycji, a przebadaliśmy dotąd 60 tysięcy Polaków – mówi Agnieszka Idelze – Gomulak, koordynatorka NTS 2017. – Wielu z nich cieszyłoby się nadal dobrym słuchem, ale z różnych przyczyn lekceważyli zagrożenie. W tym roku chcemy pokazać najczęstszych 7 przyczyn, które prowadzą do niedosłuchu – dlatego nazwaliśmy je grzechami.

Badania słuchu stają się koniecznością, ponieważ straciliśmy kontrolę nad hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Szacuje się, że w aż 13 milionów mieszkańców naszego kraju zagrożonych jest hałasem. Badania mówią o 6 milionach seniorów z wadą słuchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto