Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liga Miast i Gmin w Łódzkiem 2018. Jak wypadł Tomaszów Mazowiecki i pozostałe samorządy tomaszowskie?

Beata Dobrzyńska
Tomaszów Mazowiecki powoli wspina się w Lidze Miast i Gmin, a jak radzą sobie w tym zestawieniu inne nasze samorządy?

Prezentujemy kolejne notowanie Ligi Miast Gmin, którą przygotowujemy dla naszych czytelników raz na cztery lata. Przygotowane zestawienie obejmuje lata 2015-2017.

Każdą gminę województwa łódzkiego ocenialiśmy w 10 kategoriach: bezrobocia, wydatków na administrację publiczną, powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania, liczby firm (REGON), dochodów własnych gmin, wydatków majątkowych z budżetów gmin, wydatków na gospodarkę komunalną i ochr. środowiska, demografii (salda migracji), środków pozyskanych z UE
oraz zadłużenia gmin.

Dane z większości kategorii odnieśliśmy do liczby mieszkańców miasta, wg faktycznego miejsca zamieszkania na koniec 2017 r. Dane dotyczące pierwszych ośmiu kategorii pochodzą z GUS, dane dotyczące pieniędzy unijnych uzyskaliśmy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a informacje o zadłużeniu gmin z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Jak w lidze wypadły nasze samorządy?
Tomaszów Mazowiecki, w stosunku do notowania sprzed czterech lat zaliczył awans o trzy pozycje, plasując się na miejscu 13 w zestawieniu (na 18 miast województwa łódzkiego). W notowaniach w 2010 i 2014 roku zajmował odpowiednio 17 i 16 miejsce.

Jeśli spojrzymy na wskaźniki, to podobnie jak w ubiegłych edycjach zdecydowanie wygrywamy w kategorii wydatków na administrację, utrzymanie urzędników kosztuje nas najmniej wśród wszystkich miast w Łódzkiem. Na podium znaleźliśmy się w kategorii wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca, zajmując 3. miejsce. Na jednego mieszkańca w latach 2015-2017 przypada kwota 2130 zł i tylko 4 miejskie samorządy mają ten wskaźnik powyżej 2 tys. zł. Na miejscu 9 znaleźliśmy się pod względem nakładów UE na jednego mieszkańca Tomaszowa. Najgorzej, bo na miejscu 18. wypadliśmy pod względem wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, co nie oznacza, że takich wydatków w Tomaszowie nie ma, po prostu inwestycje te realizuje spółka miejska ZGWK. Mamy również jeden z najniższych wskaźników (17 miejsce) podmiotów prowadzących działalność gospodarczych.

Bez większych zmian w kategorii gmin miejsko-wiejskich prezentuje się Opoczno, które zajęło 19. miejsce na 26. samorządów. Cztery lata temu Opoczno było na miejscu 20., a osiem na miejscu 13. Opoczno zajęło drugie miejsce pod względem wydatków na administrację, które należą do jednych z najniższych w województwie. Ostatnie miejsce Opoczni zajęło pod względem migracji, mamy najgorszy wskaźnik ze wszystkich gmin miejsko-wiejskich.

O jedną pozycję wyżej, na miejscu 18. znalazła się Drzewica, która zajmuje ostatnie miejsca a kategoriach podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz dochodów, Drzewica jest za to jedną z trzech najmniej zadłużonych gmin w Łódzkiem.

Jeśli spojrzymy na gminy wiejskie, to zdecydowanie najlepiej w zestawieniu zaprezentowała się gmina Tomaszów Maz., która zajęła 11 miejsce na 132 gminne samorządy. Miejsce 15 zajęły natomiast Rokiciny, a 22 jest Inowłódz.

Wśród gmin opoczyńskich najwyżej uplasowała się gmina Mniszków - 35 miejsce.

Dół tabeli okupują gminy Będków (122 miejsce), Żelechlinek (119 miejsce) oraz Białaczów (117 miejsce).

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI NA ZDJĘCIACH W GALERII!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto