Kandydaci na burmistrzów Opoczna i Drzewicy. Co proponują?

W Opocznie kandydatami na burmistrza będą: Rafał Kądziela, Jan Wieruszewski i Anna Zięba W Drzewicy z Januszem Reszelewskim do walki staną Marek Sarwa i Tomasz Woźniak

Sześcioro kandydatów ubiegać się będzie o fotel burmistrza w Opocznie i Drzewicy, po trzy osoby w każdej z tych gmin.

W Opocznie obecny burmistrz Jan Wieruszewski za rywali mieć będzie Rafała Kądzielę i Annę Ziębę.

Jan Wieruszewski ma lat 55, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Jest magistrem ekonomii. Od 1998 roku jest burmistrzem Opoczna, wcześniej był wiceburmistrzem. Karierę zawodową zaczynał jako kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji, później był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury.
- Jeśli mieszkańcy powierzą mi funkcję burmistrza na kolejną kadencję to skoncentruję się w największym stopniu na pozyskiwaniu inwestorów. W tym celu zorganizuję profesjonalne biuro obsługi inwestora.
Do najważniejszych zadań będą należały:
- maksymalne wykorzystanie środków europejskich,
- modernizacja targowisk,
- budowa mieszkań socjalnych i przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe,
- zagospodarowanie terenów wokół zalewu i stworzenie warunków do wypoczynku,
- kontynuowanie budowy kanalizacji sanitarnej,
- rozbudowa infrastruktury oświatowej i społecznej

Jedyna kobieta w gronie - Anna Zięba, popierana przez PiS, ma 42 lata, jest mężatką i mamą dwójki dzieci. Ukończyła studia wyższe zawodowe, a później magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku Zarządzanie i Marketing. Na UŁ ukończyła też studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i zarządzania finansowego. Przez 9 lat pracowała w Urzędzie Skarbowym. W latach 2010-2013 była prezesem ZGM.
- Aby poprawić sytuację gminy należy pozyskać jak najwięcej terenów inwestycyjnych. Opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego dla gminy pozwoli na skierowanie konkretnych ofert do potencjalnych inwestorów a także umożliwi przystąpienie przedsiębiorców do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Priorytetem moich działań będzie rozbudowa infrastruktury oraz zastopowanie rosnącego zadłużenia gminy. Będę wspierać młodych w prowadzeniu działalności gospodarczej, ułatwiać im możliwość pozyskania mieszkań i zabiegać dla nich o nowe miejsca pracy. Będę też dbała o potrzeby osób najuboższych, niepełnosprawnych i starszych.

Rafał Kądziela ma 56 lat, wykształcenie wyższe, dwóch dorosłych synów. Od 1984 roku pracował jako nauczyciel muzyki, od 1994 roku do dziś jest dyrygentem Orkiestry Miejskiej w Opocznie. Od 2 lat jest na emeryturze. Przez 2 kadencje był radnym Rady Miejskiej.
- Najważniejsze dla miasta i gminy jest powstanie nowych miejsc pracy, co wiąże się oczywiście z pozyskaniem terenów inwestycyjnych i inwestorów.
Opierając się na dwóch filarach: folklorze i ceramice będę chciał odbudować wizerunek miasta, tak aby było identyfikowane w całej Polsce jako Stolica Regionu. Jeśli zostanę wybrany burmistrzem stworzę nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie publiczne w Opocznie: zalew jako wizytówkę miasta oraz aleje Biernackiego jako nowoczesne centrum i niezwykle ważną infrastrukturę w mieście, a więc budowę ścieżek pieszo-rowerowych.
To będą moje priorytety.

W Drzewicy obecny burmistrz Janusz Reszelewski o fotel powalczy z Markiem Sarwą i Tomaszem Woźniakiem.

Janusz Reszelewski ma 49 lat i wyższe wykształcenie. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. W latach 1989-2002 był nauczycielem, a w latach 1998-2002 radnym w Drzewicy. Od 2002 roku jest burmistrzem.
- Jednym z najważniejszych moich zadań jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i dalsza poprawa infrastruktury drogowej ze szczególnym uwzględnieniem kontynuacji modernizacji drogi Radzice Duże-Idzikowice wiodącej do kilku firm zatrudniających wielu pracowników.
Bardzo ważnym zadaniem będzie skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w perspektywie 2014-2020 z akcentem na odnawialne źródła energii oraz poprawienie dostępności mieszkańców do szybkiego Internetu. Nową propozycją dla mieszkańców jest stworzenie na terenie gminy Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych i kontynuacja budowy kolejnego etapu ciągu pieszo-rowerowego przy Zalewie Drzewickim.

Marek Sarwa ma 39 lat, wykształcenie wyższe, dwie córki, żona-lekarz weterynarii. Ukończył
Akademię Rolniczą w Lublinie, następnie Szkołę Kadr Bankowych oraz Studia Podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z zakresu ,,Fundusze Unii Europejskiej". Od 12 lat pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przysusze.
- Priorytetem mojej pracy na stanowisku burmistrza będzie stworzenie mieszkańcom godziwych warunków do życia, pracy i zakładania rodziny. Zamierzam osiągnąć to m.in. poprzez: utworzenie podstrefy ŁSSE, gazyfikację, która podniesie atrakcyjność gminy, wsparcie przedsiębiorców, bezpłatny dostęp do Internetu, rewitalizację zniszczonych, zaniedbanych części gminy, wdrożenie strategii rozwoju oświaty, działania zmierzające do scalenia gruntów rolnych, ochronę socjalną.

Tomasz Woźniak, lat 45, żonaty, troje dzieci. Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie - wydział Medycyny Weterynaryjnej. Od 1996 roku prowadzi prywatny gabinet weterynaryjny w Strzyżowie. Od 2002 roku pracuje w biurze powiatowym ARiMR w Opocznie.
- Konieczne jest inne spojrzenie na obecne problemy Drzewicy i całej gminy. Musimy pozyskać inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy i przyczynią się do rozwoju regionu. Aby Drzewica stała się atrakcyjna dla inwestorów konieczny jest rozwój infrastruktury technicznej. Gazyfikacja gminy to priorytet. Trzeba wykorzystać walory estetyczne zalewu i przyciągnąć nie tylko turystów, ale stworzyć dodatkowe miejsca pracy. Trzeba pomóc rolnikom. Wykorzystajmy środki na scalanie gruntów.

Andrzej Wdowski

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3