18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaniec ze zgrupowania „Gustaw Harnaś” w MDK. W 70. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego

Andrzej Wdowski
Spotkanie w „emdeku” upamiętniające powstanie warszawskie
Spotkanie w „emdeku” upamiętniające powstanie warszawskie mdk tomaszów
W tym roku obchodzić będziemy 70- rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które było aktem wielkiego heroizmu i patriotyzmu Polskiego Państwa Podziemnego. Wczoraj (11 kwietnia) na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego przyjechali: profesor por. Andrzej Frydryszak pseudonim „Michał”, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powstaniec ze zgrupowania „Gustaw Harnaś” oraz członek Prezydium ŚZŻAK pułkownik Ryszard Dorf.

Spotkanie, które odbyło się w malowniczych wnętrzach kamienicy rodziny Knothe (siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej) udział wzięli pasjonaci i nauczyciele historii, harcerze oraz młodzież i dzieci z tomaszowskich szkół gimnazjalnych i podstawowych.

Wierszem powstańca, który zginął we wrześniu 1944 roku, Józefa Szczepańskiego „Ziutka” przywitał zebranych uczestnik koła historycznego Filip Kościsty.

Dyrektor MDK Tomasz Zdonek przedstawił sylwetkę gościa profesora Frydryszaka, który między innymi był drużynowym w Szarych Szeregach, uczestniczył w tajnych kompletach, brał udział w działaniach sabotażowych, po wojnie z kolei przez 3 miesiące więziony był przez komunistów i znaczną część życia na emigracji w Australii, Maroku, Zairze, gdzie był wykładowcą na politechnikach.

Tomasz Zdonek przekazał pozdrowienia dla chorego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesora Leszka Żukowskiego, który również miał gościć w Tomaszowie.

Profesor Frydryszak w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich doświadczeniach z czasów okupacji, mówił o atmosferze panującej przed wybuchem powstania, a także o pierwszych godzinach, które cechował wielki entuzjazm i wola walki. Wspominał także o wielu ciężkich doświadczeniach, olbrzymich stratach, poniesionych przez Jego batalion oraz o bezlitosnych i bezwzględnych Niemcach, którzy powstańców traktowali jako bandytów.

Zapytany czy gdyby po raz kolejny przyszło mu decydować o udziale w powstaniu, odpowiedział, że nie wahałby się i z pewnością wziąłby udział w walkach. W czasie powstania Andrzej Frydryszak miał zaledwie 16 lat, czyli był w wieku wielu uczestników spotkania, którzy z wielkim zainteresowaniem i podziwem słuchali Jego relacji.

Z kolei płk Ryszard Dorf przybliżył młodzieży działania podejmowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK, które upowszechniają wiedzę o żołnierzach i działaniach Armii Krajowej oraz zachęcił do udziału w konkursie internetowym, który rozpocznie się w maju i będzie dostępny na stronie www.armiakrajowa.org.pl

- Temat powstania warszawskiego i działań Polskiego Państwa Podziemnego jest często podejmowany przez naszą placówkę. Nie tylko spotkania, ale także konkursy tematyczne oraz wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, na cmentarz Powązkowski to inicjatywy, którymi kształtujemy postawę patriotyczną i obywatelską wśród młodzieży. Podobnie, jak w minionych latach, również i w tym roku wybieramy się 1 sierpnia do Warszawy, aby oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli w czasach powstania, II wojny światowej, a także w okresie komunistycznego reżimu- podsumowuje dyrektor MDK Tomasz Zdonek.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto