33. Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców na dystansach. Karolina Bosiek mistrzynią biegu masowego i srebrna na 1500 m (foto+film)

Andrzej Wdowski
33. Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców na dystansach. Karolina Bosiek mistrzynią biegu masowego i srebrna na 1500 m Andrzej Wdowski
Drugi dzień 33. Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w łyżwiarstwie szybkim rozgrywany na torze w Arenie Lodowej w Tomaszowie Maz. przyniósł medalowe zdobycze panczenistom KS Pilica, którzy wśród seniorów wywalczyli trzy medale, każdy w innym kolorze. Do tego dwa medale w mistrzostwach młodzieżowych dorzucił Mateusz Owczarek.

Dzisiaj (27 października) rozdano cztery komplety medali za biegi na 1500 m kobiet i mężczyzn oraz za biegi masowe pań i panów.

W biegu na 1500 m tytuły mistrzowskie zdobyli Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin) - 2.01,68 i Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) - 1.50,62. Oboje wygrali zdecydowanie z prawie dwusekundową przewagą.
Wśród pań na podium na kolejnych miejscach stanęły tomaszowianki z KS Pilica, druga Karolina Bosiek - 2.03,60 i trzecia Karolina Gąsecka - 2.07,83. Miejsca 5-6 również przypadły tomaszowiankom - Oldze Kaczmarek - 2.12,60 i Natalii Jabrzyk - 2.12,94.

Zbigniew Bródka w pokonanym polu na 1500 m zostawił reprezentantów Stoczniowca Gdańsk. Po tytuł wicemistrza Polski sięgnął Sebastian Kłosiński - 1.52,39, a brązowy krążek zdobył mistrz Polski na 5 km Adrian Wielgat z rezultatem 1.52,45.
W czołowej dziesiątce tego dystansu znalazło się jeszcze czterech panczenistów z naszego terenu. Piąty był Mateusz Owczarek (KS Pilica) - 1.53,99, szósty Artur Janicki (UKS Błyskawica) - 1.54,39, siódme miejsce zajął Damian Żurek - 1.54,52, a dziesiąty był Jakub Piotrowski (obaj KS Pilica).

Wiele emocji było w biegach masowych, ale tego wszyscy się spodziewali. W zmaganiach pań mistrzynią Polski została tomaszowianka Karolina Bosiek - 60 pkt, wicemistrzynią Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice) - 40 pkt, a na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Czerwonka - 28 pkt. Miejsca od 4 do 6 zajęły tomaszowianki w kolejności: Karolina Gąsecka 10, Olga Kaczmarek i Natalia Jabrzyk - po 6 pkt.

Wśród panów bieg masowy wygrał Marcin Bachanek (Stoczniowiec) - 60 pkt, wicemistrzostwo Polski przypadło Zbigniewowi Bródce - 41 pkt, a medal brązowy zawisł na szyi Patryka Wójcika z AZS Zakopane - 21 pkt. Tomaszowianie Jakub Piotrowski i Mateusz Owczarek zajęli 10 i 11 miejsce.

Mateusz Owczarek z KS Pilica cieszył się dzisiaj z dwóch medali srebrnego i brązowego jakie otrzymał za wyścigi na 1.500 i 5 000 m w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.
- W ogóle na nie nie liczyłem - powiedział Mateusz po zejściu z podium. - Przez kontuzję trenowałem dopiero w tym tygodniu i ani mi przez myśl nie przeszło, że mogę stanąć na podium. A tu wywalczyłem aż dwa krążki, trudno więc się nie cieszyć. W niedzielę na 10 km nie wystartuję, nie chcę nadmiernie obciążać kontuzjowanej nogi, ale na 1000 m pobiegnę. Z nogą już jest wszystko w porządku i oby nic mi się już nie przytrafiło.

Powody do radości miała również tomaszowianka Aleksandra Kapruziak, która została dwukrotną złotą medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 1500 i 3 km. Ola obecnie broni barw AZS AWF Katowice. A na tor wyszła po 9-miesięcznej przerwie spowodowanej urlopem macierzyńskim. Cieszyła się, że powoli wraca do wysokiej formy...

W niedzielę (28 października) w ostatnim dniu mistrzostw Polski rywalizacja rozpocznie się od godz. 10. Najpierw odbędą się wyścigi na 1000 m, a na zakończenie mistrzostw obejrzymy najdłuższe biegi, na 5 km pań i 10 km mężczyzn.