Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

121 lat temu urodził się major Hubal. W Anielinie pokazano rekonstrukcję walki i zabicia Hubala przez Niemców (Foto)

Andrzej Wdowski
121 lat temu urodził się major Hubal. W Anielinie pokazano rekonstrukcję walki i zabicia Hubala przez Niemców
121 lat temu urodził się major Hubal. W Anielinie pokazano rekonstrukcję walki i zabicia Hubala przez Niemców archiwum/MF
121 lat temu urodził się major Henryk Dobrzański, pseudonim Hubal, bohaterski żołnierz i świetny sportowiec. Zginął pod Anielinem w gminie Poświętne 30 kwietnia 1940 roku. Dzisiaj w miejscu jego śmierci stoi poświęcony mu szaniec, przy którym rokrocznie odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne. Ostatnio odbyła się tu rekonstrukcja historyczna przedstawiająca walkę i zabicie przez Niemców majora Hubala, legendarnego dowódcy ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Henryk Dobrzański, major kawalerii Wojska Polskiego, świetny sportowiec, olimpijczyk, broniący barw Polski w licznych konkursach hippicznych, ostatni polski „zagończyk” jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej, urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle, w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych.

Nigdy nie uważał się za partyzanta. Był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu.

"Munduru do śmierci nie zdejmę" – taką obietnicę złożył przed swymi żołnierzami major Henryk Dobrzański, pseudonim Hubal, dowódca ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939. I obietnicy tej dotrzymał. Zginął pod Anielinem 30 kwietnia 1940.

- Był to najwierniejszy z wiernych synów Ojczyzny – mówił były wachmistrz Wojska Polskiego Józef Halicki, następnie oficer AK. - Jestem szczęśliwy, że biłem się u boku tego bohatera. Walczyłem w oddziale Hubala od początku do samego końca.

Od lat trwają poszukiwania miejsca spoczynku legendarnego Hubala. Jak na razie nie przyniosły żadnego efektu, choć ciała Hubala szukano w bardzo wielu miejscach, głównie w powiatach opoczyńskim i tomaszowskim.

W kwietniu 2017 roku wnuk niemieckiego oficera Urlich Gauer przekazał stronie polskiej dwa albumy zawierające ponad 1385 zdjęć, a także sześć krótkich filmów ukazujących Spałę i jej okolicę na przełomie lat 1939-40. Wśród fotografii znalazły się również nieznane pośmiertne zdjęcia majora Hubala.

Materiały trafiły do Archiwum IPN w Warszawie i poddane zostały digitalizacji.

Tragiczną śmierć bohaterskiego Hubala zaprezentowano niedawno podczas historycznej rekonstrukcji, która odbyła się przy szańcu w Anielinie. Przygotowano ją z okazji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Wkład leśników w czyn niepodległościowy", zorganizowanej w ostatnich dniach w Spale. Wydarzenie patronatem objął Prezydent RP oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Rekonstrukcja walki i zabicia przez Niemców "Hubala" odtworzona została po mszy św. w której uczestniczyli m.in. metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś oraz biskup radomski Henryk Tomasik. Żywą lekcję historii oprócz uczestników konferencji mogli zobaczyć również uczniowie z gminy Poświętne.

W inscenizacji uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala, 11 Pułk Ułanów Legionowych z Radomska i Radomia, Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

Przypomnijmy, że historia oddziału legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego i jego bohaterskich żołnierzy świetnie pokazana została w filmie „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby, z doskonałą rolą Ryszarda Filipskiego w roli głównej. Film Poręby przez wielu do dziś uważany jest za jeden z najlepszych filmów wojennych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto